Bądźcie szczęśliwi, po słowiańsku serdecznie witam na stronie i leję miód pozdrowień.

 

Zastanawiając się nad źródłami naszej kultury, polskiego dziedzictwa słowiańskiego, w czasach poprzedzających zniszczenie go przez chrześcijaństwo, jestem zdania, że przodkowie nasi wywodzili się z kultury wedyjskiej, do dziś obecnej w Indiach. Ta światowa kultura była, sądzę, dziedzictwem słowiańskich ojców Polski. Do dziś kluczowy symbol, lingam (jajko), symbol stworzenia i wszechświata, związany z Siwą (Boskością) przechowujemy święcie na stołach wielkanocnych, powszechnie nie pomnąc jednak pierwotnego układu odniesienia i wspaniałej wiedzy o Stworzeniu, jaka jest w tym ujęta. Przechowaliśmy też samo istotne święto Siwy - Mahasiwarathri (dosłownie: Wielka Noc Siwy), czczone do dziś w Indiach, jako Wielkanoc. Pozostała nawet nazwa choć zabrano z niej Siwę, jednak dalej jest kojarzona z Boskością. Pozostał też symbol Siwy, lingam, czyli jajko związany ze świętem Siwy. Siwa znaczy w sanskrycie - Bóg.   

Udostępniam tutaj różne pisma. Nade wszystko zaś są tu tłumaczenia Upaniśad - Pism Świętych Bharatu, Indii, a więc jak oceniam, nasze źródło. 

 

Są tu nowe, przypuszczalnie, w polszczyźnie tłumaczenia z Śastr, podawanych przez oświeconych Mędrców. Wedy, najważniejsze Księgi Święte Bharatu są Głosem Boga, stwierdził miarodajnie Sathya Sai, Awatar współczesności, niech Mu będzie chwała.  Piszę to też z wdzięcznością za to, że przyszedł. Niech wchodzą do krwiobiegu obecnej kultury polskiej, działają na serca słowiańskie, szczere serca.

Purany, Mahabharata to również bezcenne klejnoty Wiedzy. Niektóre tłumaczenia to całe dzieła, jak 'Rudra Gita", "Awadhuta Gita". Są też tłumaczenia części dzieł, np. "Tripury Rahasjam". Tłumaczenia są z angielskiego.

Dobra strona o Sathya Sai, wiarygodna,to www.sathysai.org (anglojęzyczna) i www.sathyasa.org.pl (polskojęzyczna). Zapraszam.

Jest tam między innymi pierwszy tom opowieści o życiu Sathya Sai oraz tłumaczenia założonego przez Niego pisma "Sanathana Sarathi", rozprzestrzeniającego ponadreligijne cechy, bliskie każdej szlachetnej osobie - Miłość, Prawdę, Wolność od Przemocy, Uczciwość, Pokój.

 

Loka Samastha Sukhino Bhawanthu - mówili starożytni mędrcy indyjscy w sanskrycie, niech wszystkie istoty będą radosne, szczęśliwe. To zdaje się nasze pochodzenie, ten poziom, ta godność.