Program telewizyjny SONDA ukazywał się na antenie TVP przez 12 lat, od roku 1977 do 1989 – do chwili tragicznego wypadku 29 września 1989 r. w Raciborzu - Brzeziu, w którym ponieśli śmierć dwaj autorzy programu (Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński) oraz kierowca rajdowy Andrzej Gieysztor. Zginęli w trakcie wyjazdu do Raciborskiej Fabryki Kotłów RAFAKO, gdzie mieli zebrać materiały do kolejnego odcinka programu.

 

Współautor, Tomasz Pyć – autor pierwszych stron internetowych Telekomputera i telewizji edukacyjnej, popularyzator nauki i techniki w TVP, pionier we wprowadzaniu internetu do własnych i zaprzyjaźnionych programów w TVP, zmarł nagle 18 listopada 2008... [i] [i] [i]... Udzielał się na forum Astro4u.net i walczył o wznowienie emisji odcinków SONDY w TVP.

 

Materiały do większości odcinków zdobywano dzięki osobistym kontaktom autorów z zagranicznymi placówkami oraz z innych prywatnych źródeł. Dlatego jeśli ktoś może rościć sobie prawa do tych odcinków to tylko rodziny nieżyjących już autorów, a te według oświadczenia Tomasza Pycia nie miały nic przeciwko temu aby wszystkie odcinki były publicznie dostępne.

 

Starałem się ocalić to, co pozostało po najlepszym programie edukacyjnym w historii TVP. Nakręcono 560 odcinków,
niestety nie wszystkie przetrwały...

 

Petycja w sprawie upublicznienia archiwalnych wydań programu popularnonaukowego „Sonda” odniosła połowiczny skutek. Tylko część odcinków Sondy wyemitowano w „TVP Historia” - tylko te, do których nie mogły się przyczepić zagraniczne agencje ds. naruszeń praw autorskich bo sama TVP tych praw nie posiada...
 

Wszystkich zainteresowanych tematem SONDY zapraszam na: FORUM

 

Cuda się zdarzają. Odnalazło się kilka odcinków, które uważano za stracone... Jakość trochę gorsza ale czego można oczekiwać po 40-letnich kasetach... Zapraszam do folderu "Kasety U-Matic".

 Od 12 listopada 2008 chomika odwiedzili:

 

http://s02.flagcounter.com/more/Tw3