„Ruch to zdrowie – każdy Ci to powie” – to znane wszystkim powiedzenie jest nie do podważenia.


Jedną ze wspaniałych form ruchu przeznaczoną niemal dla każdego jest Nordic Walking. Dyscyplina ta narodziła się w Stanach Zjednoczonych jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Nazwę swą otrzymała w Finlandii, tam też, w roku 1997 po raz pierwszy zaprezentowano Nordic Walking. Jest to więc bardzo młoda forma aktywności ruchowej, ciesząca się wielką popularnością.
Swą szeroką popularność zawdzięcza przede wszystkim walorom zdrowotnym oraz niskim kosztom związanym z zakupem odpowiednich kijów i szkoleniem instruktażowym prowadzonym przez wykwalifikowanego instruktora.

Do głównych walorów zdrowotnych Nordic Walking zaliczyć możemy:


poprawę funkcjonowania układu krążenia
poprawę koordynacji ruchowej
podniesienie spalania kalorii w porównaniu do spaceru bez kijów (więcej uaktywnionych mięśni, a co za tym idzie - większe zużycie energii).
Nordic Walking wspaniale ćwiczy siłę mięśni górnych partii ciała
Jest to sport dla delikatnych stawów, a więc odpowiedni dla osób z problemami ortopedycznym, np.: bólami kolan, bioder, kręgosłupa. Kije bowiem stanowią dodatkową „parę nóg”
Sport ten jest wspaniałą formą aktywności ruchowej dla osób otyłych, które chcą przygotować organizm do większego wysiłku jak bieg, siłownia czy fitness. Przy zwykłym marszu w ciągu godziny przechodzimy około 4 kilometrów, przy prawidłowym i energicznym marszu z kijami w godzinę pokonamy około 6-7 kilometrów, tracąc przy tym od 400 do 450 kalorii.

Przy prawidłowej technice marszu uaktywniamy 90 proc mięśni spośród 650 jakie posiadamy. Nordic Walking wzmacnia mięśnie i poprawią naszą ogólną kondycję fizyczną. Regularne spacery z kijami, oprócz wymienionych fizycznych aspektów zdrowotnych, przynoszą trenującym również odprężenie, poprawę samopoczucia, a także podnoszą poziom endorfiny, czyli hormonu szczęścia, którego bardzo często nam brakuje.

Możemy maszerować spokojnie, łagodnie, uzyskując wspaniałe odprężenie, jak i ostro, dynamicznie, osiągając pełne korzyści z marszu – dowolność wyboru pozostaje w naszych nogach i rękach. Krótko mówiąc: sport ten może uprawiać niemal każdy, młodzi, seniorzy, kobiety w ciąży, ludzie z różnymi schorzeniami, jak np.: schorzenia kardiologiczne czy cukrzyca, gdyż intensywność i tempo marszu narzucamy sobie sami.